Jak dobrać kije do Nordic Walking?

Dobór odpowiednich kijków do Nordic Walking jest niezwykle istotny, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na komfort i efektywność twojego treningu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Materiał wykonania

Po pierwsze, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonane są kijki. Najlepsze będą te wykonane z lekkiego, ale wytrzymałego włókna węglowego, mieszanki włókna szklanego i węglowego lub aluminium. Dobre kije powinny być lekkie, komfortowe w użytkowaniu a jednocześnie zapewniać wysoką wytrzymałość.

Długość kijów

Następnie zwróć uwagę na długość kijków. Powinny być dopasowane do Twojego wzrostu, indywidualnych proporcji ciała i stylu chodzenia. Dobrze dobrana długość pozwoli Ci zachować odpowiednią technikę chodu.

Istnieją dwie metody doboru kijów.

Pierwsza – jest typowo matematyczna. Długość kija obliczamy mnożąc wzrost x 0,68. Przykład: Mam 182 cm wzrostu. 0,68 * 182cm = 123 cm. Jako osoba początkująca wybrałbym kijki o długości 120 cm. Jako zaawansowany chodziarz – z większym wytrenowaniem, szybkością i długością kroku wybrałbym kije o długości 125 cm.

Druga - praktyczna. Skontaktuj się ze sklepem lub osobą która prowadzi zajęcia Nordic Walking. Wykorzystaj kije o regulowanej długości. Dobierz długość kija tak aby kąt w stawie łokciowym (pomiędzy ramieniem a przedramieniem) był kątem prostym. Jeśli jesteś osobą początkującą kąt ten powinien być odrobinę większy – około 100 stopni. 

Długość stała lub regulowana

Kije o regulowanej długości to wygoda w przechowywaniu i przewożeniu. Regulowana długość sprawia, że mogą być one wykorzystywane przez osoby początkujące i- w miarę wytrenowania -mogą być wydłużane. To także dobre rozwiązanie dla dzieci i młodzieży – kije „rosną” razem z  użytkownikiem.

Kije o stałej długości dobierane są dla konkretnej osoby. Zazwyczaj używa się ich do rywalizacji sportowej, wykorzystywane są także przez trenerów oraz instruktorów nordic walking. Są lżejsze niż kije regulowane ponieważ nie posiadają mechanizmów blokujących długość.

Rączki

Ważne są także rączki kijków. Powinny być wygodne i ergonomiczne, aby zapewnić pewny chwyt i amortyzować wstrząsy. Rączki kijków wykonywane są z tworzywa sztucznego, gąbki lub korka. Najwyższy komfort chwytu podczas marszu dają rączki wykonane z korka.

Grot

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na końcówki kijków. Groty kijów zazwyczaj wykonywane są z materiału o wysokiej twardości, spiekanego węglika nazywanego potocznie widią. Grot jest w postaci zęba lub stępionego ostrza. Metalowe groty doskonale sprawdzą się wszędzie po za asfaltem. Polne dróźki, leśne ścieżki, drogi szutrowe, górskie szlaki. Jeśli maszerujemy po asfalcie na groty należy założyć gumowe nakładki nazywane „bucikami” lub „stopkami”. Są one wykonane z wytrzymałego gumowego materiału, który zapewni dobrą przyczepność również na twardych nawierzchniach. 

Rękawiczki i paski

Rękawiczki, paski do kijów nordic walking są istotnym elementem podczas ruchu. To właśnie one w optymalny sposób przenoszą na kije siłę wychodzącą z górnych partii ciała, dzięki której odpychasz się od podłoża i dynamicznie idziesz naprzód. Pozwalają na otwieranie dłoni w momencie gdy ramię znajduje się z tyłu. Dzięki nim kontrolujesz kij nawet w momencie gdy wypuszczasz go w końcowej fazie wymachu. Rękawiczki mocowane są do kijów za pomocą specjalnego systemu, który pozwala w dowolnym momencie odpiąć kij, sięgnąć po napój lub wykonać ćwiczenia w trakcie zajęć. 

Najważniejszy jest KOMFORT

Pamiętaj, że ostateczny wybór kijków powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Przed zakupem zawsze warto przetestować różne modele i skonsultować się z profesjonalistą. Dobór odpowiednich kijków zapewni Ci przyjemne i efektywne doświadczenie podczas uprawiania Nordic Walking.